Plavby loďou Zemplínska Šírava
Plavby loďou Zemplínska Šírava
Cenník prenájmu lodí REZERVÁCIA LODE Porovnanie lodí
čln ŠTANDARD Všeobecné informácie o plavbe a lodiach Možné problémy pri plavbe, bezpečnosť
čln VIP Odporúčania pred nástupom do lode Obmedzenia, zákazy a prípadné pokuty
loď EXCLUSIVE Kto môže na loď a kto môže riadiť Ako riadiť loď - know how príručka

Medvedia hora - penzión Anima


Základný popis lokality:

 • Najnavštevovanejšia plážová lokalita, množstvo ľudí, stravovacie a ubytovacie zariadenia, požičovne vodných bicyklov, padleboardov, blízky jachtársky prístav, plavebne veľmi preplnená lokalita s verejným mólom a nebezpečnou budovou pod vodou.


Možnosti pristávania:

 • Pred penziónom Anima je malé žlté železné mólo, ktoré je verejne prístupné. Pristávanie môže byť zložitejšie, z nasledujúcich dôvodov:
  • Mólo je železné (hrozí ľahké oškrabanie lode).
  • Mólo je často obsadené loďami.
  • Mólo aktívne využívajú kúpajúci sa, na šantenie, skákanie, plávanie, s tým, že ani v poslednej chvíli vám často neuhnú a do poslednej chvíle stresujú vás, že ich prejdete, alebo im olámete ruky, nohy. Toto je negatívna súvislosť práve s tým, že stredisko je dovolenkármi v pekných dňoch veľmi prepchaté.
  • Mólo je krátke a koniec móla je už vo veľmi plytkej vode. Pristávaciu rýchlosť si treba veľmi dobre naplánovať, aby ste nevyšli až na breh. Má to však aj výhodu, ak sa náhodou bojíte pristávať, stále vie niekto k mólu doplávať, urobiť tam poriadok na móle (s kúpajúcimi) a pomôcť loď chytiť), pričom na konci móla už môžete byť aj nohami vo vode.
  • Mólo je neustále okupované ľuďmi, je veľmi frekventované a žiadané, čo sa týka pristávania lodí. Z vody je nechránené voči vlnám. Z tohto dôvodu je dobré loď strážiť, alebo uzamykať a mať ju aspoň na dohľad.
 • Ostatné pristávacie pontóny sú súkromné. Nemôžete ich využívať, podobne ako sú súkromné všetky vyväzovacie bóje, ku ktorým sa teda tiež nemôžete vyviazať.


Nebezpečenstvá v oblasti:

 • V oblasti je zátoka, ktorú spoznáte podľa toho, že sú v nej zabité drevené koly. Je prísne zakázané plaviť sa tesne popred zátoku, alebo do nej vchádzať. Pred vstupom do zátoky je potopená veľká budova. Náraz do tejto železobetónovej budovy by mohol mať tragické následky. Neriaďte sa tým, že tam vidíte iné lode. Môžu byť neznalé, alebo naopak presne v danom mieste a pri ich ponore nemusí byť riziko zrážky veľké. Často sú priamo nad budovou rybárske člny, keďže členitosť budovy zaručuje hojný výskyt rýb. Neriskujte, nepribližujte sa do tejto lokality.
 • Plavba v tejto oblasti môže byť náročná z dôvodu, že oblasť je prepchatá kúpajúcimi, padleboardami a inými plavidlami. To všetko tesne pri jachtárskom prístave lodí.
 • Nevchádzajte do oblasti medzi bielou bójou a pobrežím. Označuje pláž so zákazom vstupu pre plavidlá.
 • V oblasti je často veľká koncentrácia rýchlych plavidiel, skútristov a ľudí, ktorí o nejakej námorníckej etikete nemajú ani páru...
© PLAVBA.sk, Zemplínska Šírava, Hôrka - Lúč, hotline: 0948 PLAVBA (0948 752822), GPS: N48°47'39.26'' 21°58'27.04'',