Plavby loďou Zemplínska Šírava
Plavby loďou Zemplínska Šírava
Cenník prenájmu lodí REZERVÁCIA LODE Porovnanie lodí
čln ŠTANDARD Všeobecné informácie o plavbe a lodiach Možné problémy pri plavbe, bezpečnosť
čln VIP Odporúčania pred nástupom do lode Obmedzenia, zákazy a prípadné pokuty
loď EXCLUSIVE Kto môže na loď a kto môže riadiť Ako riadiť loď - know how príručka

Plavba v noci

Platí len pre lode Exclusive prenajaté na celý deň a noc.Prečo sa v noci neodporúčame plaviť

 • Plavba v noci nie je zakázaná, avšak neodporúčame ju.
 • Najdôležitejší fakt je, že lode nemajú svetlá (tak ako auto), ale majú len malé bodové pozičné osvetlenie. Toto osvetlenie nijako neosvetľuje priestor okolo lode. Je určené len pre iné lode, aby vedeli, že sa v danej oblasti nachádzate a prípadne v akom smere je vaša loď voči inej lodi natočená. Toto platí pre všetky lode nie je to vlastnosť našich lodí, ale štandard.
 • Keďže lode nemajú svetlá, plavíte sa v úplnej tme - inými slovami poslepiačky. Navigácia ma lodiach je založená na známych bodoch (ako sú svetlá na brehu - ktoré asi nepoznáte, pozičné svetlá iných lodí a navigačné majáky). Je možné pomôcť si GPS navigáciou, ale vzhľadom na fakt, že GPS neobsahuje mapu Šíravy (lodná mapa neexistuje), je navigácia tiež zložitá.
 • Keďže mnoho objektov v noci nie je osvetlených, bez dokonalých znalostí a skúseností je plavba veľmi riskantná a hrozí zrážka. V čase keď je zamračené, alebo je mesiac v nove, je často taká tma, že tmavý ostrov, či tmavú železnú bóju si všimnete, keď je 10 metrov pred vami. To je už naozaj neskoro. Hrozí zrážka a vážne škody.
 • Špeciálnou kategóriou sú rybári. Nezriedka sme v noci stretli na vode tmavý čln bez akéhokoľvek osvetlenia, prešli 2m od neho bez toho, aby rybár akokoľvek zareagoval. Tieto situácie sú veľmi nebezpečné.
 • Trošku iná situácia je pri jasnej oblohe a pri splne, vtedy je viditeľnosť trošku lepšia, ale i tak je nutné byť extrémne opatrní.

Ak je plavba v noci nutná

 • Plavte sa radšej pomalšie.
 • Celý čas sledujte okolie, nebezpečenstvo sa objaví len zopár sekúnd pred zrážkou. Ak je to možné poverte iných sledovaním okolia.
 • Nechajte oči, aby si privykli na tmu, zhasnite všetky svetlá v lodi (okrem pozičných), mobily a pod. Váš zrak po čase začne v tme vidieť oveľa lepšie.
 • Ak je to možné, eliminujte všetky rušivé vplyvy. Pri zapnutom rádiu nebudete počuť kričiaceho rybára a pod. Keď váš mozog navyše nemusí spracovávať iné zmysly, viac sa sústredí na dekódovanie vizuálnych vnemov.
 • Vždy majte zapnuté pozičné osvetlenie - jedná sa o biele svetlo nad strechou a zelené a červené svetlo v prednej časti lode. Podľa tohto osvetlenia vás vidia iné lode a pri plavbe je povinné.

Ako sa v noci vrátiť do nášho prístavu

 • Ak je nutné vrátiť sa do nášho prístavu, tak plánujte návrat ešte pred úplnym zotmením. Strafiť sa do nášho prístavu a netrafiť sa pritom do blízkeho ostrova je v noci oveľa náročnejšie, ako sa cez deň zdá. A to vás po ceste do prístavu čaká ešte minimálne jedna v noci úplne tmavá železná bója (asi 150m pred našim prístavom).
 • Vzhľadom na osvetlenie blízkeho parokoviska vás bude oslepovať práve lampa z parkoviska, ale vy nebudete vidieť do poslednej chvíle takmer nič.
 • Malou pomôckou môže byť sektorový navigačný maják umiestnený nad prístavom. Jedná sa o jediný maják na Šírave, preto je malá pravdepodobnosť, že si ho zmýlite s niečím iným. Z diaľky maják spoznáte ako svetlo, ktoré v pravidelných intervaloch prebleskne. Pokiaľ sa k majáku budete blížiť z východnej strany budete vidieť zelené záblesky. Pokiaľ sa k majáku budete blížiť zo západnej strany uvidíte červené záblesky. Pokiaľ budete presne pred majákom a váš kurz (smer) bude smerovať presne do prístavu budete vidieť biele záblesky. Cieľom teda je dostať sa (aj vo väčšej diaľke pred maják) a držať sa s loďou tak, aby ste pozorovali len biele záblesky. Vtedy smerujete presne do prístavu. Vysvetlenie - preto sa maják volá sektorový, že do rôznych sektorov Šíravy bliká v rôznych farbách, pričom biely pruh svetla je najužšší a slúži na priame nasmerovanie do prístavu.
 • Pokiaľ zostávate na noc v prístave, pozičné/kotevné svetlá vypnite.

Zabavenie lode

 • Ak zistíme, že podceňujete hore uvedené rady, že sa nevenujete plnohodnotne riadeniu, ale užívate si napr. opíjačsku párty na lodi, loď vám bez náhrady z dôvodu bezpečnosti zabavíme! Plavba v noci na lodi je veľmi náročná na navigáciu a sústredenie a my nebudeme riskovať možné nehody, či už s materiálnymi, alebo zdravotnými následkami.© PLAVBA.sk, Zemplínska Šírava, Hôrka - Lúč, hotline: 0948 PLAVBA (0948 752822), GPS: N48°47'39.26'' 21°58'27.04'',