Plavby loďou Zemplínska Šírava
Plavby loďou Zemplínska Šírava
Cenník prenájmu lodí REZERVÁCIA LODE Porovnanie lodí
čln ŠTANDARD Všeobecné informácie o plavbe a lodiach Možné problémy pri plavbe, bezpečnosť
čln VIP Odporúčania pred nástupom do lode Obmedzenia, zákazy a prípadné pokuty
loď EXCLUSIVE Kto môže na loď a kto môže riadiť Ako riadiť loď - know how príručka

Kto môže riadiť loď


Prioritné obmedzenia týkajúce kapitána a posádky:

Nasledujúce požiadavky vyplývaju o.i. aj z toho, že aj plavba na vode (podobne ako jazda autom, bicyklom) je v určitom rámci zákonne regulovaná a zároveň teda sú plavidlá a vodcovia plavidiel aktívne aj na vode kontrolovaní Dopravným úradom!
 • Kapitánom na našich lodiach môže byť ktokoľvek, kto dovŕšil 18 rokov. Na riadenie nie sú potrebné žiadne znalosti, alebo skúsenosti. Po našej krátkej inštruktáži to zvládne naozaj každý.
 • Kapitán, ale ani posádka nesmie byť počas plavby pod vplyvom alkoholu, alebo drog. Ak je len malé podozrenie, že hocikto aj z posádky javí známky požitia akoholu, alebo drog, čln vám nepožičiame!

Kto môže na loď


Váhové obmedzenia a obmedzenie počtu osôb:

 • U každého typu lode je striktne udávaná maximálna kapacita osôb. Tá sa vzhľadom na platné zákony nesmie prekročiť, pričom za osobu sa ráta aj akékoľvek dieťa aj batoľa. Nie je to náš výmysel, ale vzhľadom na dlhodobé skúsenosti s týmto súhlasíme a nedovolíme vám v žiadnom prípade prekročiť kapacitu lode. Keďže naše lode majú kapacitu od 4 až do 6 osôb nepovažujeme toto pravidlo pri štandardnej veľkosti rodiny za obmedzujúce. Ak je vás viac, musíte si požičiať viac lodí. Pozn. lode podobných veľkostí majú často povolenú posádku 4, max. 5 osôb. Naše lode VIP pre až 6 osôb boli špeciálne vyberané aj vzhľadom na tento fakt, aby vás mohlo ísť na lodi čo najviac.
 • U každého typu lode je striktne udávaná aj maximálna váha nákladu (teda posádky a batožiny). Loď všeobecne nie je auto, že ho preťažíte a stále jazdí, hoc sa mu kolesá šúchajú o blatníky. Má určitý výtlak a pri preťažení sa proste utopí. Preto aj keď má loď kapacitu napr. 4 ľudi, avšak celková výrobcom povolená nosnosť je 330kg, nemôžeme tam pustiť 4-och stokilových chlapov. Prosím berte do úvahy max. nosnosť lodí (330kg Standard a 450kg VIP a Exclusive). Samozrejme, že lode majú oproti deklarovanej nosnosti bohatú rezervu, avšak, keďže bezpečnosť je prvoradá, lode nemôžeme a nedovolíme preťažovať.To neznamená, že vás budeme vážiť, dúfame, že fakt max. nosnosti lode proste zoberiete na vedomie.
 • Do lode Štandard nepúšťame ľudí s hmotnosťou nad 100kg (je to nebezpečné pre nich aj pre loď) a do ostatných lodí na základe skúseností púšťame ľudí s max. hmotnosťou 120kg. Pokiaľ máte viac ako 100kg prosím neobjednávajte si loď Štandard. Vyhradzujeme si právo aj na mieste vás do lode nepustiť, aj keď ju máte rezervovanú.
  Jeden z dôvodov prečo nepúšťame do lodí ľudí tažších ako 120kg je ten, že nemáme (a nie je jednoduché ani mať) záchranné vesty pre tak veľkých a ťažkých ľudí. Vesta je povinnou výbavou plavidla a je to 100% istota, že aj v najhorších podmienkach (vypadnutie do vody) nedôjde k strate na životoch. Preto nie je prípustné, aby sme do lodí púšťali ľudí, bez adekvátnej vesty. Argument, že viete plávať u nás neobstojí. V kritických podmienkach sa utopí aj perfektný plavec a u nás je bezpečnosť na prvom mieste.

Obmedzenia hlavne pre ľudí s pohybovými problémami a pod.:

 • Loď samozrejme nemôže riadiť niekto, komu to neumožňuje jeho zdravotný stav. Pokiaľ máte zo zdravotných dôvodov zakázané viesť motorové vozidlo, nemali by ste riadiť ani loď.
 • Ľudí s obmedzenými pohybovými schopnosťami upozorňujeme, že do motorového člnu nastupujete, nie po pevnom chodníku (lávke) ako do veľkej vyhliadkovej lode. To, že ste niekedy boli na vyhliadkovej lodi (kde sa nastupuje ako do autobusu) neznamená, že zvládnete nastúpiť do motorového člnu.
 • Upozorňujeme, že vchod na mólo a samotný nástup na loď nie je pre človeka s obmedzenými pohybovými schopnosťami jednoduchý. Vstup na mólo je po schodoch a potom po plávajúcich lávkach. Lávky sú úzke, pri určitých výškach hladiny strmé a keďže plávajú na vode, tak pre človeka s obmedzenými pohybovými schopnosťami z jeho pohľadu aj nestabilné (nemáte pevnú zem pod nohami).
 • Pokiaľ za každú cenu chcete zobrať na loď napr. vozíčkara počítajte s tým, že ho budete musieť na mólo doniesť (vstup je užší ako niektoré typy vozíkov) a do lode komplikovanejšie naložiť.
 • Nástup do lode s barlami (z technicko-bezpečnostných skúseností) nepovoľujeme. Dôjsť na mólo môžete, ale do lode musíte vojsť s inou pomocou, bez barlí.
 • Ak ste schopní akéhokoľvek človeka s obmedzenými pohybovými schopnosťami naložiť (t.j. pomôcť mu), umožníme vám to. V takýchto prípadoch odporúčame vec telefonicky konzultovať (aby sme na to boli pripravení) a dôjsť radšej v oveľa väčšom predstihu oproti zarezervovanému termínu.
© PLAVBA.sk, Zemplínska Šírava, Hôrka - Lúč, hotline: 0948 PLAVBA (0948 752822), GPS: N48°47'39.26'' 21°58'27.04'',