Plavby loďou Zemplínska Šírava
Plavby loďou Zemplínska Šírava
Cenník prenájmu lodí REZERVÁCIA LODE Porovnanie lodí
čln ŠTANDARD Všeobecné informácie o plavbe a lodiach Možné problémy pri plavbe, bezpečnosť
čln VIP Odporúčania pred nástupom do lode Obmedzenia, zákazy a prípadné pokuty
loď EXCLUSIVE Kto môže na loď a kto môže riadiť Ako riadiť loď - know how príručka

Všeobecnejšie o plavbe a lodiach


Kde sa môžem plaviť:

 • Plavba je povolená z nášho prístavu zo strediska Hôrka podľa vlastného uváženia po celej Zemplínskej Šírave (okrem miest, kde je plavba všeobecne zakázaná, alebo nebezpečná - pozri obmedzenia, zákazy a prípadné pokuty).
  Začiatok a ukončenie plavby je možné len v prístave PLAVBA.sk.
 • Nemáte obmedzenia ako pri požičaní vodných bicyklov a pod. typu plaviť sa len po bóju, alebo len v určitom okruhu. Môžete sa plaviť po takmer celej Šírave.


Riadenie lode:

 • Na riadenie člnu nie je potrebné vodičské oprávnenie. Čln riadi jeden z cestujúcich - vek min. 18 rokov. Pozri podrobnejšie informácie na tému Kto môže na loď a kto môže riadiť.
 • Pred plavbou dostanete inštruktáž vrátane mapky, tak o riadení a ovládaní člnu, ako aj o tom, kde je nebezpečné sa plaviť a podobne. Poučíme vás a prípadne odpovieme na vaše otázky.
 • Riadenie člnu je veľmi jednoduché a zvládne ho naozaj každý. Pri pristávaní vám asistujeme, chytíme si vás, takže riadenia sa vôbec nemusíte báť. Odchádzate smerom dopredu a pristávate tiež predkom člnu. Nie je potrebné žiadne cúvanie, alebo iný zložitejší manéver. Náš prístav je navyše vybavený mäkkými nárazníkmi, ak by ste pristávací manéver predsa nezvládli a nehrozí tak poškodenie lode.


O našich lodiach:

 • Všetky člny sú veľmi stabilné a bezpečné. Sila motoru je taká, aby nebolo potrebné vlastniť vodičský preukaz na riadenie lode (vodca malého plavidla). Z tohto dôvodu čln nedosahuje (a nemôže dosahovať) veľké rýchlosti. Jedná sa o vyhliadkovú rýchlosť, ktorá je dostatočná na spoznávanie krás Šíravy. Za 2h stihnete bez problémov preskúmať väčšinu zaujímavého pobrežia.
 • Všetky naše lode sú vyrábané a upravované na mieru, tak aby boli čo najviac prispôsobené pre prenájom, kde sa predpokladá, že väčšina ľudí nemá s loďami žiadne skúsenosti. To zahŕňa rôzne takzvané blbuvzdorné riešenia a rôzne ochrany, aby potenciál škôd bol oproti štandardným lodiam o dosť menší. Vieme, že potencionálna nechcene spôsobená škoda trápi nie len nás, ale aj vás. Práve na mieru upravenými loďami sa snažíme toto riziko čo najviac eliminovať.
 • Detailnejšie informácie o lodiach nájdete v sekcii Porovnanie lodí


Čo zažijete na lodi:

 • Za 2h plavby sa stíhate preplaviť okolo celého zastavaného pobrežia a urobiť si tak cca 15km objavný výlet. Vidieť pobrežie z vody a navyše z vlastnej lode je zážitok! A pre mnohých je zážitkom už ten pocit, že si loď riadite sami.
 • Na každej lodi je rebrík do vody. Môžete sa zastaviť a vykúpať sa aj v strede Šíravy (kde je voda krásne priezračná, oproti plážam, kde je viac zmútená). Pri minimálnom čase požičania (2h) a preskúmaní severného pobrežia (kde sú všetky rekreačné strediská) vám pri rýchlosti člnu stále zostane čas na aspoň jedno kúpanie.
 • Každá loď je koncipovaná tak, že v prednej časti má opaľovaciu časť. V lodi teda nemusíte sedieť, ale môžete to spojiť s príjemným ležaním na mäkkých matracoch a opaľovaním, či leňošením.
 • Ak vám to zlepší atmosféru, nebránime vám v tom, aby ste si do lode priniesli pitie (nie alkohol), alebo jedenie a spravili si v lodi romantický piknik.
© PLAVBA.sk, Zemplínska Šírava, Hôrka - Lúč, hotline: 0948 PLAVBA (0948 752822), GPS: N48°47'39.26'' 21°58'27.04'',