Plavby loďou Zemplínska Šírava
Plavby loďou Zemplínska Šírava
Cenník prenájmu lodí REZERVÁCIA LODE Porovnanie lodí
čln ŠTANDARD Všeobecné informácie o plavbe a lodiach Možné problémy pri plavbe, bezpečnosť
čln VIP Odporúčania pred nástupom do lode Obmedzenia, zákazy a prípadné pokuty
loď EXCLUSIVE Kto môže na loď a kto môže riadiť Ako riadiť loď - know how príručka

Počasie na Zemplínskej Šírave

Všetky naše lode sledujeme a v prípade predpokladu zlého počasia sťahujeme do prístavu. Nižšie uvedené informácie vás teda nemajú vystrašiť, skôr informovať, aby ste počasie na Zemplínskej Šírave nepodceňovali.


Predpoveď počasia a aktuálne počasie

 • Relatívne presné predpovede počasia na 3 dni získate na stránke SHMÚ - predpovedný model Aladin, obec Vinné.
  Na tejto stránke sú grafy s dvojhodinovými predpoveďami teploty, sily a smeru vetra a zrážok. Počítajte s tým, že pri silnejšom vetre a určite pri daždi lode neprenajímame.
 • Aktuálnu predpoveď na krátky čas dopredu môžete tiež získať z meteorologického radaru na stránke SHMÚ - meteoradar. Nastavte si produkt "1h úhrn" pre sledovanie zrážok, alebo produkt "Maximum" pre (laicky) sledovanie celkového zlého počasia. Počet nastavte na 60 a krok na 5 minút. Zamerajte si mapu na Zemplínsku Šíravu a sledujte v čase ako sa pohybuje napr. oblasť zrážok a na základe toho môžete predpovedať, čo vám na vode hrozí. Proiritne to platí pre lode Exclusive požičané na celý deň. Počasie totiž sledujeme aj my a predbežne lode sťahujeme do prístavu, alebo na vodu už nepúšťame.
 • Aktuálne počasie priamo v našom prístave môžete sledovať cez webkamera Prístav PLAVBA.sk

Všeobecné informácie o počasí na Šírave

 • Zemplínska Šírava je známa veľkým počtom slnečných dní. Väčšinu leta si môžete užívať krásne počasie.
 • Zemplínska Šírava je však známa aj ako "slovenské more" a to z toho dôvodu, že keď už príde zlé počasie, tak je to naozaj zážitok! Nepodceňujte to.
 • Príznačné pre Zemplínsku Šíravu je to, že je to tak veľká vodná plocha, že sama o sebe ovplyvňuje počasie vo svojej blízkosti. To môže znamenať, že často sa na Šíravu ženie búrka, ktorá Šíravu doslovne obtečie. 1km od Šíravy leje, vidíte hrôzostrašné mraky, blesky a na Šírave sa nič nedeje. Opačne sa však stáva aj to, že veľká búrka smeruje napr. už od Viedne, cez Budapešť smerom na Ukrajinu zopár stoviek kilometrov v rovnakom smere a vo chvíli, keď je zopár desiatok kilometrov pod Šíravou si ju Šírava doslovne pritiahne a počasie sa veľmi rýchlo radikálne zmení.
 • Tým, že je Šírava zo severu chránená horami, ktoré sú o takmer kilometer vyššie ako vodná hladina, je Šírava zo severu často chránená pred zlým počasím. Na Šírave je krásne počasie, ale nad horami na severe sú hrôzostrašné oblaky a v obciach za horami sa doslovne "čerti ženia". Platí to však len do momentu, keď sa zlé počasie za horami tak "nakomprimuje" až hory preskočí (nie je to pravidlom a dobré počasie môže trvať aj desiatky hodín) a plnou rýchlosťou sa začne rútiť dole. Z pohľadu laika sa vtedy počasie behom doslovne minúty zmení z relatívneho bezvetria a 30 stupňovej teploty na veľmi silný nárazový vietor s veľkými vlnami a ochladením aj o 15 stupňov, často sprevádzané búrkou, lejakom, alebo krúpami.
 • Keďže pre laika je veľmi ťažké odhaliť charakter počasia, je najlepšie riadiť sa vyššie uvedenými predpovednými modelmi, prípadne meteoradarom.

Efekty a dopady na vode spojené so zlým počasím

 • Vysoké a strmé vlny. Tie sú naozaj nepríjemné a nebezpečné. Pozor, rozdiel vo výške vĺn v rôznych častiach Šíravy môže byť aj 1,5m! Viac informácií o plavbe vo vlnách a všeobecne o vlnách na Šírave získate v kapitole Vlny a plavba vo vlnách.
 • Radikálne ochladenie aj o 15 stupňov behom chvíle. Spojené s vysokými vlnami, striekajúcou vodou a premočením riskujete prechladnutie. Keď ste navyše premočení, podlamuje to vašu psychiku a vôľu bojovať so živlami.
 • Vo vetre striekajúca vodná triešť, alebo hustý dážď znižujúci viditeľnosť na cca 30m, čo je na zopár kilometrovej Šírave nepríjemný navigačný zážitok.
 • Aj keď búrky nie sú výnimkou, väčšinou sa blesky vybúria v blízkych horách, blesk udierajúci priamo na hladinu je dosť neobvyklý. Blízke neustále hrmenie však môže spôsobiť pocit úzkosti na vode. Podobne krúpy nie sú až také časté.
 • Vietor je veľmi silný a často nárazový, čo nedržíte to vám odfúkne. Nie je neobvyklé vidieť vo vzduchu poletujúce nafukovačky. Preto strážte všetky matrace, alebo ak je možnosť matrace, ktoré sa môžu uvoľniť vložte do kajuty.


© PLAVBA.sk, Zemplínska Šírava, Hôrka - Lúč, hotline: 0948 PLAVBA (0948 752822), GPS: N48°47'39.26'' 21°58'27.04'',